נפילה במדרכה
רבים מציבור המשתמשים בדרכים הציבוריות בארץ נתקלים במקרים בהם ישנם בורות, מהמורות, סדקים, שקעים, או כל מפגע סביבתי אחר. תופעה מצערת זו יכולה לצוץ במדרכות בהם אנו פוסעים, במסלולי רכיבה לאופניים, בכבישים בהם אנו נוהגים, וכיו"ב.

תוכן עניינים

תביעה נגד העיריה בגין בור בכביש או ברחוב

רבים מציבור המשתמשים בדרכים הציבוריות בארץ נתקלים במקרים בהם ישנם בורות, מהמורות, סדקים, שקעים, או כל מפגע סביבתי אחר. תופעה מצערת זו יכולה לצוץ במדרכות בהם אנו פוסעים,  במסלולי רכיבה לאופניים, בכבישים בהם אנו נוהגים, וכיו"ב.

למרבה המזל, חלק מהמקרים הללו מסתיימים בשלום וללא כל נזק. אולם, ישנם גם לא מעט מקרים שמסתיימים באופן עגום, תוך גרימת נזקים שונים לגוף ו/או לרכוש.

נפילה של הולך רגל לתוך בור במדרכה

מדובר למשל במקרה שבו הולך רגל הלך לתומו במדרכה, ולפתע הוא מעד ונפל לתוך בור שנפער במדרכה ולא כוסה, ועקב כך הוא נחבל קשות ברגליו ובידיו. או מקרה שבו נהג רכב נסע בכביש ונפל לתוך בולען קטן שנפער בו, באופן שחיבל קשות ברכב. לחילופין, נניח שאותו נהג רכב הצליח להבחין בדקה ה-90 באותו בולען, ועל כן הוא נאלץ לסטות ממנו במהירות, אולם כתוצאה מכך הוא גרם לתאונת דרכים, מאחר שהוא פגע ברכב אחר שנהג בסמוך לו, וכיו"ב.

השאלה שמתעוררת במקרים אלו הינה מי נושא באחריות לגרימת הנזקים הללו, ואחראי על תשלום הפיצויים בגינם, ועל כן ננסה להשיב במאמר זה.

מהי חובת הזהירות של העיריה כלפי המשתמשים בדרכים הציבוריות?

ככלל, האחריות לנזקים שנגרמו עקב מפגעים סביבתיים כגון מהמורות במדרכה, בורות בכביש, מצבורי זבל שלא סולקו בשטח ציבורי, וכדומה, מוטלת על העיריה (או כל רשות מוניציפאלית אחרת) שהמטרד הסביבתי נמצא בתחום השיפוט שלה.

בפסיקה נקבע שלכל עיריה יש חובת זהירות כלפי המשתמשים בדרכים הציבוריות שבתחום שיפוטה, אשר מתבטאת בחובה לדאוג לתחזוקה מתמדת ותקינה של הדרכים הציבוריות, ולהסיר מהן מכשולים ומפגעים סביבתיים שעלולים לסכן את הציבור ו/או רכושו.

חובה זו נובעת מהוראות החוק שמקנות לעיריה את הסמכות לטפל ולהסיר מפגעים מהדרכים הציבוריות שבתחום שיפוטה. לדוגמא, סעיף 249(11) לפקודת העיריות קובע שהעיריה מוסמכת  "לסלול כל רחוב שאיננו רכוש הפרט ולדאוג למצבו התקין של כל רחוב כאמור;", סעיף 235 (2) ו-(3) לפקודה, קובעים שהעיריה "תדאג לתיקונו, ניקויו, הזלפתו, תאורתו וניקוזו של רחוב שאינו רכוש הפרט", וכן "תמנע ותסיר מכשולים והסגת גבול ברחוב.", ואילו סעיף 239(29) לפקודה קובע סמכות שיורית כללית, לפיה על העיריה " לעשות בדרך כלל, כל מעשה הדרוש לשם שמירה על תחום העיריה, בריאות הציבור והבטחון בו …".

לפיכך, ככל שהעיריה התרשלה והפרה את חובת הזהירות שלה, וכתוצאה מכך נגרם נזק לגוף או לרכוש של המשתמשים בדרכים הציבוריות, באפשרותם להגיש תביעה כנגד העיריה, ובמסגרתה לתבוע תשלום פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם עקב המחדל של העיריה. עם זאת, מומלץ בתחילה להקדים ולהגיש לעיריה מכתב דרישה לתשלום פיצויים, ורק אם היא לא נענית לדרישה זו, שלא בצדק, להגיש נגדה את התביעה בפני בית המשפט.

הגבלת אחריות העיריה לגבי סיכונים בלתי סבירים

בצד האחריות הכללית שמוטלת על העיריה לגבי סילוק מפגעים, חשוב להבהיר שאין מדובר בחובה אבסולוטית, כך שבכל פעם שאדם כלשהו נופל ברחוב או מועד בכביש, אזי תוטל על העיריה אחריות באופן אוטומטי.

בפסיקה נקבע שחובת הזהירות שמוטלת על העירה אינה חלה על סיכונים סבירים, שחיי חברה מתוקנים לוקחים את קיומם בחשבון כדי לאפשר את ניהול החיים באופן סדיר ושוטף. לפיכך, כאשר מדובר בסיכון סביר, לא תוטל על העירייה אחריות לתאונה ונזקיה, כי אם רק לגבי סיכון בלתי סביר (ע"א 145/80 ועקנין נ' המועצה המקומית בית שמש).

עוד נקבע בפסיקה שמדרכות וכבישים אינם יכולים להיות "משטח סטרילי", וכי עלולים להיות בהם שיפועים, בליטות, וכדומה, וכי לא ייתכן לחייב את העיריה לבדוק כל הזמן את כל המדרכות והכבישים שבתחום השיפוט שלה, ולתקן כל סדק קטן שנוצר בהם, ועל כן גם לא ניתן להטיל אחריות על כל מקרה שבו אדם נפל בתחום השיפוט שלה.

לפיכך, באופן כללי ניתן לומר שכאשר מדובר במפגע ממשי ובולט שגרם לנזקים, אזי ניתן להטיל על העיריה את האחריות לגביו, וזאת להבדיל ממפגע שולי, שמהווה סיכון סביר של חיי היומיום, שלגביו לא תוטל אחריות על העיריה. 

מטבע הדברים, לא ניתן לומר באופן חד משמעי מה ייחשב כמפגע ממשי ומה לאו, אלא הדבר ייקבע בכל מקרה לפי נסיבותיו הספציפיות. עם זאת סביר להניח שכאשר מדובר למשל בבור גדול ומשמעותי שנפער במדרכה, הפרשי גובה בולטים, או במקרים בהם מדובר במפגע שכבר קיים זמן רב, ושהתריעו לגביו בפני העיריה אולם היא לא טרחה לתקנו, אזי בית המשפט יטה לקבוע שמדובר במפגש של ממש, ולהיפך.

לקבלת ייעוץ משפטי ממוקד, אסטרטגי ובניית תוכנית פעולה להגשת תביעה - אנא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם האפשרי

תשלום על פי הצלחה בלבד

מאמרים נוספים מאת עורכת הדין אריאלה גפן

ניתוח פלסטי
מאמרים משפטים

פיצוי בשל תאונת דרכים ללא נכות

ישנן לא מעט תאונות דרכים, בייחוד תאונות דרכים קשות, שגורמות לנפגע לאחוזי נכות רפואית בשיעורים שונים, וזאת לצמיתות או באופן זמני.

עם זאת, ישנן גם תאונות דרכים שלמרבה המזל מסתיימות מבלי שלנפגע נותרה בסופו של דבר נכות כלשהי. במקרה כזה מתעוררת השאלה מהם הפיצויים שמגיעים לנפגע כזה.

נפילה במדרכה
מאמרים משפטים

ההבדל בין תאונת דרכים לבין תאונת דרכים בעבודה

רבים מציבור המשתמשים בדרכים הציבוריות בארץ נתקלים במקרים בהם ישנם בורות, מהמורות, סדקים, שקעים, או כל מפגע סביבתי אחר. תופעה מצערת זו יכולה לצוץ במדרכות בהם אנו פוסעים, במסלולי רכיבה לאופניים, בכבישים בהם אנו נוהגים, וכיו"ב.

צרו קשר עוד היום

עורכת הדין אריאלה גפן תשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

עורך דין תאונות דרכים
small_c_popup.png

אריאלה גפן - משרד עורכי דין

נפגעתם בתאונת דרכים? אולי אתם זכאים לפיצוי כספי

אנא מלא את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

small_c_popup.png
עורך דין תאונות דרכים

רגע, לפני שאתם הולכים

אם נפגעת או נפצעת מגיע לך פיצוי כספי.

השאירו פרטים להערכת הפיצוי הכספי שמגיע לך ועורכת הדין אריאלה גפן תיצור קשר בהקדם

אריאלה גפן - משרד עורכי דין

דילוג לתוכן