משרד עורכי דין אריאלה גפן לוגו
ariela_logo_005_icon_trans
שבר בקרסול
שבר בקרסול הנו מצב מורכב, שהתקנות לקביעת אחוזי הנכות בגינו לא תמיד חד משמעיים. יש לכך סיבה, ויש דרך להבטיח שמי שנפצע יקבל פיצוי מרבי. על סוגי השברים הקיימים בקרסול, הנזקים שעלולים להיגרם בעקבותיו ואחוזי הנכות שניתנים בגינם במאמר שלפניכם.

Share This Post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

 

שבר בקרסול הנו מצב מורכב, שהתקנות לקביעת אחוזי הנכות בגינו לא תמיד חד משמעיים. יש לכך סיבה, ויש דרך להבטיח שמי שנפצע יקבל פיצוי מרבי. על סוגי השברים הקיימים בקרסול, הנזקים שעלולים להיגרם בעקבותיו ואחוזי הנכות שניתנים בגינם במאמר שלפניכם ועל החשיבות לפנות ל-עורך דין נזיקין מומלץ

שבר בקרסול – מבנה הקרסול

3 עצמות מרכיבות את מפרק הקרסול:

 1. המלאולוס (פטישון) החיצוני, שמהווה את סופה של עצם הטיביה (השוק), שממוקמת בצידו הלטרלי של השוק.
 2. המלאולוס (פטישון) הפנימי, שמהווה את סופה של עצם הפיבולה (השוקית), שממוקמת בצידו המדיאלי של השוק.
 3. עצם הטאלוס (הערקום), שממוקמת בחלקו התחתון של המפרק.

 הטיביה והפיבולה ממוקמות זו לצד זו בצורת מזלג, ורצועות שממוקמות סביב העצמות הללו עוטפות את המפרק ומקנות לו יציבות.

שבר בקרסול

שבר בקרסול כולל בדרך כלל את הקצה התחתון של הטיביה או הפיבולה (או שתיהן), כלומר את הפטישונים, ובמרבית המקרים הטיפול בו הוא טיפול שמרני, שכולל גבס ומנוחה עם הימנעות מדריכה על כף הרגל. במקרים חמורים השבר עלול להוביל לניתוח, זאת במקרים שבהם אובחנה פגיעה ביכולת להניע את המפרק, שמקורה בתזוזת העצמות, בפגיעה ברצועות או בשברים מרובים במפרק.

שבר בקרסול עלול להיות מלווה בכאבים, נפיחות מקומית, שטפי דם, קושי או חוסר מסוגלות לדרוך על כף הרגל, עיוות המפרק ועוד.

קיימים 3 סוגי שברים בקרסול:

 1. שבר במלאולוס הפנימי- בדרך כלל נחשב לחמור יותר, מכיוון שהוא כולל את עצם הפיבולה, שנושאת את הרוב המכריע של משקל הגוף. שבר מסוג זה שכיח יותר בקרב נשים וילדים, ובדרך כלל מזכה ביותר אחוזי נכות.
 2. שבר במלאולוס החיצוני- שבר מסוג זה הנו שכיח יותר, ונחשב לפחות חמור.
 3. שבר בימלאולרי- אף על פי שזהו שבר שכולל את 2 המלאולוסים, אין להניח שהוא חמור יותר.
 4. שבר טרימלאולרי- מצב שכולל שבר ב- 2 המלאולוסים ובעצם השוק. הוא נחשב לשבר החמור ביותר, ובהכרח מצריך ניתוח. ההחלמה ממנו אורכת 6 שבועות לכל הפחות, וחזרה לפעילות גופנית סדירה כמו ריצה מתרת רק לאחר 4 חודשים. הנכות הזמנית שנקבעת במקרים אלו הנה ארוכה יותר.

אחוזי נכות בגין שבר בקרסול

אחוזי הנכות בגין שבר בקרסול נקבעים בהתאם למידת החומרה של השבר. טבלת אחוזי הנכות שמתבססת על תקנות המוסד לביטוח לאומי קובעת את אחוזי הנכות לפי הקריטריונים הבאים:

 • 10% נכות רפואית נקבעים עבור הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול
 • 20% נכות רפואית נקבעים עבור שבר עם קישיון נח
 • 30% נכות רפואית נקבעים עבור שבר עם קישיון לא נח
 • אחוזי נכות גבוהים יותר עשויים להיקבע במקרים בהם אובחן שבר עם חיבור לקוי של עצם הטיביה, סטייה ממיקומה המקורי של העצם או איחוי לקוי של אחת מהעצמות- הטיביה או הפיבולה.
 • במקרים בהם מבוצע ניתוח, ניתן לקבוע אחוזי נכון בגין הצלקת, פרט לנכות התפקודית.

הסטייה שבטבלת אחוזי הנכות במקרה של שבר בקרסול

בעוד רופא אחד עשוי לקבוע 10% נכות, רופא אחר עשוי לקבוע 0% נכות. הפער הזה נובע מסתירה שקיימת בטבלת אחוזי הנכות שקבע המוסד לביטוח לאומי, ומותירה מקום לפרשנות. הסתירה נוגעת ל- 2 סעיפים:

 1. סעיף 48(3)(א)- הסעיף קובע כי 10% נכות ייקבעו במקרים בהם קיימת הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול.
 2. סעיף 35(1)(ג)- הסעיף קובע כי 10% נכות ייקבעו בכל מקרה שבו יש לשבר השפעה קלה על כושר הפעולה.

על מנת להתגבר על הסטייה הזו מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתביעות מול ביטוח לאומי. ייצוג מקצועי יימנע מכם טרטור והופעה בפני וועדות רפואיות נוספות לשם ערעור על קביעת הרופא מטעם המוסד לביטוח לאומי, ויבטיח לכם לממש את כל הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק בדרך המהירה והבטוחה.

מהם קישיון נח וקישיון לא נח?

קישיון נח מתאר מצב שבו קיימת תנועה מוגבלת במפרק. קישיון נח מאוד שכיח כשמדובר בפגיעות בקרסול, ובמיוחד בגלל העובדה שלא ממהרים לנתח את מפרק הקרסול. עם זאת, כיום ניתן לבצע ניתוח להחלפת מפרק הקרסול, מה שעשוי לפתור את התובע ממצב זה.

לעומת זאת, קשיון לא נח מוגדר כשהמפרק נתון בזווית שמקשה באופן ניכר על התפקוד, כמו במצבים שבהם לא ניתן לדרוך על כף הרגל, אלא רק על האצבעות או העקב.

נזקים נוספים שעלולים להיגרם למפרק

גם פגיעה במשטחים הסחוסיים של המפרק, הצרויות, פגיעה בכלי דם או בעצבים ונזקים אחרים שעלולים להיגרם למפרק מזכים את התובע באחוזי נכות. בגינם ניתן להגיש מידי שנה תביעה להחמרת מצב.

פגיעה בלוחית צמיחה או התקצרות

כשמדובר בשבר בקרסול בקרב ילדים, קיים חשש לפגיעה בלוחית הצמיחה או התקצרות, ולכן במקרים אלו התביעה עלולה להימשך זמן רב יותר.

ייצוג מקצועי יבטיח לכם פיצוי מרבי

כפי שצוין לעיל, שבר בקרסול הנו מצב מורכב, שהתקנות סביבו אינן חד משמעיות. פרט לכך, על מנת להבטיח שאתם מקבלים את מלוא הפיצויים שמגיעים לכם ולהוכיח את הפגיעה באפן בלתי ניתן לערעור כדאי שיהיה מי שילווה אתכם וינחה אתכם בתהליך.

רק בעזרת עורך דין נזיקין וביטוח תוכלו למצות את מלוא הזכויות שלכם לקבלת פיצוי כספי מרבי

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר

תשלום על פי הצלחה בלבד

More To Explore

שבר בקרסול
מאמרים משפטים

שבר בקרסול

שבר בקרסול הנו מצב מורכב, שהתקנות לקביעת אחוזי הנכות בגינו לא תמיד חד משמעיים. יש לכך סיבה, ויש דרך להבטיח שמי שנפצע יקבל פיצוי מרבי. על סוגי השברים הקיימים בקרסול, הנזקים שעלולים להיגרם בעקבותיו ואחוזי הנכות שניתנים בגינם במאמר שלפניכם.

פיברומיאלגיה
מאמרים משפטים

פיברומיאלגיה

בעשור האחרון יותר ויותר מקרים של פיברומיאלגיה עולים בדיונים בערכאות משפטיות בתביעות נזיקין שונות בגין תאונות דרכים, תאונות עבודה ועוד. להלן היבטים משפטיים הנוגעים לתסמונת.

צרו קשר עוד היום

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

עורכת דין אריאלה גפן
#
Agent (Online)
×

אנחנו כאן לעזור, מוזמנים לפנות בכל עניין

משרד עורכי דין - אריאלה גפן

073-3752766