מהו חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ("חוק הפלת"ד")? חוק הפלת"ד הינו חוק ייחודי במסגרת דיני הנזיקין בארץ, מאחר שהוא מבוסס על עקרון האחריות המוחלטת. בהתאם לעיקרון זה, כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצויים לפי חוק הפלת"ד, וזאת ללא כל תלות בשאלת האחריות והאשם בגרימת התאונה. מטרת העל של חוק הפלת"ד הינה להביא לפיצוי של כל מי שנפגע בתאונות דרכים, לרבות נפגעים שאחראים בעצמם לגרימת התאונה, או נפגעים שנפגעו בתאונת "פגע וברח", שבה לא ניתן לאתר את הנהג שגרם לאירוע התאונה וברח ממקום האירוע מבלי להותיר פרטים ואז במקרה דנן ניתן יהיה להגיש תביעת תאונות דכים נגד קרנית

תוכן עניינים

מהו חוק הפלת"ד?

חוק הפלת"ד הינו חוק ייחודי במסגרת דיני הנזיקין בארץ, מאחר שהוא מבוסס על עקרון האחריות המוחלטת. בהתאם לעיקרון זה, כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצויים לפי חוק הפלת"ד, וזאת ללא כל תלות בשאלת האחריות והאשם בגרימת התאונה.

פיצוי כספי לפי חוק הפלת"ד

מטרת העל של חוק הפלת"ד הינה להביא לפיצוי של כל מי שנפגע בתאונות דרכים, לרבות נפגעים שאחראים בעצמם לגרימת התאונה, או נפגעים שנפגעו בתאונת "פגע וברח", שבה לא ניתן לאתר את הנהג שגרם לאירוע התאונה וברח ממקום האירוע מבלי להותיר פרטים ואז במקרה דנן ניתן יהיה להגיש תביעת תאונת דרכים נגד קרנית

כדי לקבל פיצויים לפי חוק הפלת"ד, יש לעמוד בדרישות החוק, ובין היתר להוכיח שהתאונה שבה ניזוק הנפגע עונה על ההגדרה הבסיסית המונח "תאונת דרכים" לפי החוק, לפיה המדובר בעיקר ב-"שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". 

לפיכך, מי שנפגע למשל מאופניים רגילים, שאינם מוגדרים כ-"רכב מנועי", לא יוכל להגיש את תביעת הפיצויים שלו לפי חוק הפלת"ד, אלא אם כן רכב פגע ברוכב האופניים, אז במצב זה יהיה ניתן להגיש תביעת תאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד.

אולם, אין פירוש הדבר שהוא לא יוכל להגיש כלל תביעת פיצויים, אלא שיהיה עליו להגיש אותה לפי פקודת הנזיקין, ולהוכיח שהנתבע הוא שאשם בגרימת התאונה כדי שהיא תתקבל.

אין ספק שעיקרון האחריות המוחלטת הינו עיקרון נאצל, אולם הוא כמובן גם דורש מקורות למימון הפיצויים שמשולמים הודות לו.

כדי לממן את הפיצויים שמשולמים לפי חוק הפלת"ד, קובעת פקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970 כי כל מי שנוהג ב-"רכב מנועי" מחוייב לבטח אותו בביטוח חובה, ובהתאם לכך, מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי להגיש את תביעת פיצויים שלו כנגד חברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את כלי הרכב שהיה מעורב בתאונה כמו גם ב-תאונות אופנוע.

כדי לכסות את המקרים שבהם לא ניתן להגיש תביעת פיצויים כנגד חברת ביטוח, ולמשל במקרים של תאונת פגע וברח או כאשר לנהג שהיה מעורב בתאונה לא היה ביטוח חובה בתוקף, החוק דאג גם להקים את תאגיד קרנית, שישמש כמקור לתשלום הפיצויים במצבים אלו (חלק מכספי ביטוחי החובה שמשולמים על ידי הנהגים לחברות הביטוח שלהם מועבר לתאגיד קרנית כדי לממן את הפיצויים שמשולמים על ידו).

לקבלת ייעוץ ממוקד, אסטרטגי ובניית תוכנית פעולה להגשת תביעה - השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

לקבלת ייעוץ משפטי ממוקד, אסטרטגי ובניית תוכנית פעולה - התקשרו -0733-752-766 או השאירו פרטים

תשלום על פי הצלחה בלבד

מאמרים נוספים מאת עורכת הדין אריאלה גפן

תאונה עם אופניים שכורים

פיצוי כספי בסך של 500,000 ₪ לרוכב אופניים שנפגע לאחר ששכר אופניים לא תקינים במסגרת המיזם של עיריית תל אביב – תל אופן

פיצוי כספי בגין תאונת אופנוע

פיצוי כספי בסך של 1,500,000 ₪ לרוכב אופנוע שנפגע בשתי תאונת דרכים וכתוצאה מכך נגרמו לו נזקי גוף קשים בשוק ובקרסול ונגרם לו שבר פתוח בעצם הפיבולה ועוד באותו היום עבר הנפגע ניתוח חירום שדרש מומחים רפואיים כמו אורתופד, כירורג כלי דם ומנתח פלסטי.

צרו קשר עוד היום

עורכת הדין אריאלה גפן תשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

עורך דין תאונות דרכים
small_c_popup.png

אריאלה גפן - משרד עורכי דין

נפגעתם בתאונת דרכים? אולי אתם זכאים לפיצוי כספי

אנא מלא את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

small_c_popup.png
עורך דין תאונות דרכים

רגע, לפני שאתם הולכים

אם נפגעת או נפצעת מגיע לך פיצוי כספי.

השאירו פרטים להערכת הפיצוי הכספי שמגיע לך ועורכת הדין אריאלה גפן תיצור קשר בהקדם

אריאלה גפן - משרד עורכי דין

דילוג לתוכן