משרד עורכי דין אריאלה גפן לוגו
משרד עורכי דין אריאלה גפן לוגו

הסכמה מדעת והקשר שלה לרשלנות רפואית – משרד עורכי דין אריאלה גפן

רשלנות רפואית
כל מה שעליכם לדעת על הקשר שבין הסכמה מדעת ותביעות בגין רשלנות רפואית. מהי הסכמה מדעת? כיצד נקבעת תקינותה, והאם היא חייבת להיות כתובה? מה חייב לכלול המידע שהרופא נותן למטופל לפני ביצוע הליכים וטיפולים רפואיים, והאם הרופא מחויב להציע למטופל את הטיפול הטוב ביותר עבורו?

Share This Post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הסכמה מדעת והקשר שלה לרשלנות רפואית – משרד עורכי דין אריאלה גפן

על הקשר בין הסכמה מדעת ורשלנות רפואית

במסגרת חוק זכויות החולה מוקדש פרק שלם לנושא הסכמה מדעת, אשר עוסק בנושא ההסכמה של המטופל לקבל טיפול כזה או אחר או להיות מעורב בהליכים רפואיים שונים.

משמעות הדבר היא, שלפני ביצוע בדיקה, טפול או הליך רפואי מכל סוג, הרופא או המטפל מחויבים ליידע את המטופל בכל המידע ברפואי שנדרש לצורך העניין ולקבל הסכמתו המלאה רק לאחר שהוא מודע לסיכונים, להשלכות, לסיכויי ההצלחה, לתופעות הלוואי, לפרוגנוזה ותקופת והליכי ההחלמה הנדרשים.

מה חייב לכלול המידע שהרופא מוסר למטופל?

• אבחון של המחלה או הבעיה הרפואית באופן מלא ומפורט
• תיאור ההליך הרפואי על כל פרטיו, לרבות הסיכונים שבו, אחוזי ההצלחה, האפשרויות החלופיות שעומדות לבחירת המטופל וכדו'.
על הרופא מוטלת החובה לוודא שהמטופל מסכים להליכים ולטיפולים שמוצעים לו רק לאחר שקיבל החלטה מושכלת מתוך בחירתו החופשית וללא תלות בגורם חיצוני, ובלבד שהבין את כל המידע שנמסר לו באופן מלא.

חשוב לדעת- ניסוחים עמומים כמו "כל הליך רפואי מכיל סיכונים" או "עלולים להיות סיכונים קלים שאינם מסכני חיים" אינם מעניקים מידע מספק וברור למטופל, ויש לציין בפניו כל מידע שעשוי להשפיע על קבלת ההחלטות שלו מכל סיבה שהיא, כמו צלקות שעשויות להישאר עקב טיפול קוסמטי, זיהום שעלול להתפתח עקב ניתוח או פגיעה עצבית שעלולה להיגרם כתוצאה מעקירה כירורגית.

העדר הסכמה מדעת חושפת את הרופא המטפל ואת המוסד הרפואי שבמסגרתו נעשו הטיפולים או הבדיקות לתביעות בגין רשלנות רפואית.

האם הסכמה מדעת צריכה להיות בכתב או בעל פה?

רופא רשאי לקבל ממטופל הסכמה מדעת בכתב, בעל פה ואפילו באמצעות מחוות גוף כמו הנהון, אולם היא חייבת להיות מנוסחת בכתב במקרים הבאים:
• ניתוחים מכל סוג (פרט לכירורגיה זעירה)
• טיפולי דיאליזה
• טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF)
• צנתורים בכלי הדם
• טיפולי קרינה מייננת כמו כימותרפיה

במקרים יוצאי דופן, רופא רשאי לקבל החלטה מבלי לקבל הסכמה מדעת. להלן מספר דוגמאות לכך:


• כשמגיע פצוע מחוסר הכרה ללא מלווה שרשאי לקבל עבורו החלטות.
• כשניתוח פשוט מסתבך, ונדרש לקבל החלטה מידית שאינה סובלת דיחוי.
• כשמתרחשים סיבוכים במהלך לידה, שמסכנים את בריאות האם והעובר.
• כשמגיע מטופל עם פיגור שכלי, שאינו יכול או לא רוצה לתת הסכמה מדעת, ופעולת הרופא הנה מצילת חיים עבורו.
• במקרים בהם יש להעניק למטופל טיפול חירום, כמו ניתוק או חיבור חולה סופני למכונת הנשמה לדוגמה, ואין אפשרות לקבל ממנו הסכמה מדעת, נדרש לכנס וועדת אתיקה, שמונה 3 רופאים, לצורך קבלת אישור לביצוע ההליך הרפואי.

האם תמיד מוצע למטופל הטיפול הטוב ביותר?

לעתים, מפאת חוסר תקציב או טכנולוגיות קיימות, מוצע למטופל הטיפול שמוענק במסגרת המוסד הרפואי בו הוא מטופל, גם כשהוא אינו הטיפול הטוב ביותר שקיים. גם במקרים אלו מחויב הרופא המטפל ליידע את המטופל על טיפולים אחרים או אלטרנטיביים בהם הוא רשאי לבחור, בין שהם ניתנים לו במסגרת סל הבריאות או הביטוח הרפואי, ובין שהוא רשאי לקבל אותם באופן פרטי.

השורה התחתונה היא, שהסכמה מדעת מאפשרת למטופל לקבל החלטה באופן חופשי ועצמאי, כשהוא יודע את כל הפרטים, הנתונים והעובדות שנחוצות לו לשם כך. בין שהמטופל דרש את המידע, או שלא, הרופא נדרש לתת לו את כל הפרטים, על מנת שהמטופל לא יוכל לטעון שלא נמסר לו המידע שהיה עלול לגרום לו לשנות את החלטתו.

יש לציין, שרופא רשאי להמליץ על טיפול מסוג מסוים, אולם אל לו לקבוע למטופל מה יהיה נכון לו, ובמידה ויעשה זאת יהיה חשוף לתביעה בגין רשלנות רפואית.

מתי אי הסכמה מדעת מהווה עילה לרשלנות רפואית?

הסכמה מדעת מהווה עילה לרשלנות רפואית רק במקרה שבו אירע למטופל נזק, ובתנאי שהוכח קשר סיבתי בינו לבין ההליך הרפואי.

באילו מקרים הסכמה מדעת בכתב איננה קבילה?

• כשהמסמך אינו מפרט את כל המידע שנחוץ למטופל לצורך קבלת החלטה כמפורט לעיל.
• חתימה שחתם המטופל כלאחר יד, כמו בדרך לחדר הניתוחים לדוגמה.
• כשהמטופל חתם על המסמך ללא בחירתו החופשית או כאשר לא היה צלול בדעתו עקב מחלה כמו דמנציה לדוגמה, מחלת נפש או תחת השפעת תרופות שמערפלות את ההכרה.

משרד עורכי דין אריאלה גפן הינו משרד מוביל בקבלת פיצויים מרביים בתביעות רשלנות רפואית עבור לקוחותיו נגד בתי חולים, רופאים, קופות חולים ומייצג תובעים שנפגעו עקב רשלנות רפואית ברגישות רבה עם ליווי צמוד, יחס אישי ומקצועי לכל אורך המאבק המשפטי.

חשוב להדגיש, כי לא בכל מקרה קיימת עילה להגשת תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית וכי כדי להוציא את הפיצוי המרבי בגין הנזק כתוצאה מהרשלנות הרפואית ובשל המורכבות של הנושא והמומחיות הנדרשת, מומלץ לבחור בעורך דין רשלנות רפואית מיומן ומקצועי שיצליח להוכיח שמדובר ברשלנות רפואית ואת הנזק שנגרם לנפגע.

משרד עורכי דין נזיקין – אריאלה גפן

במשרד עורכי הדין אריאלה גפן אנו מטפלים בתביעות רשלנות רפואית באופן מקצועי ואמין עם ניסיון משפטי רב, תוך היעזרות במיטב הרופאים והמומחים על מנת לקבל תמונה מדויקת וחוות דעת מתאימה עד לניצחון בהליך המשפטי וקבלת סכום פיצוי מקסימלי עבור הנפגע.

אנא צרו קשר עם עורכת הדין אריאלה גפן במספר טלפון 0733-752-766 או בוואטסאפ במייל ariella@gefen-law.com
או באתר האינטרנט https://gefen-law.com

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין
והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו
בכל צורה שהיא

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא עלות וללא התחייבות

את הניסיון העשיר שצברה בייצוג חברות הביטוח הגדולות בישראל כעורכת דין בכירה בתיקי תאונות דרכים מורכבים רתמה עו"ד אריאלה גפן לטובת משרד עורכי דין נזיקין שהקימה  על מנת לשרת את נפגעי תאונת הדרכים מול חברות הביטוח.

ההיכרות עם הביורוקרטיה, אופן התנהלות המערכת המשפטית והגופים השונים, לרבות חברות הביטוח, משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי, מאפשרת לעו"ד אריאלה גפן להשתמש בכלים וידע שצברה הודות לניסיון של למעלה מ- 20 שנה.

ההתמחות של עו"ד אריאלה גפן בתביעות ביטוח ונזיקין מאפשרת לה לנהל תיקי  מורכבים וקשים לרבות בתאונות דרכים, רשלנות רפואית, תאונות עבודה ותאונות אופניים חשמליים ולהבטיח ללקוחותיה אפס פשרות באשר למיצוי זכויותיהם המלאות בצורה המקצועית והטובה ביותר.

לייעוץ משפטי ובניית תוכנית פעולה ממוקדת ואישית אנא השאירו פרטים וניצור עמכם קשר

תשלום על פי הצלחה בלבד

More To Explore

נפילה במדרכה
מאמרים משפטים

תאונת דרכים שבר באגן

שבר באגן תאונת דרכים  – במאמר זה נסקור את הפיצוי לנפגעי תאונת דרכים בגין הפסדי השתכרות ונכות, כאשר בעניינו מדובר על קטין אשר נפגע בתאונת דרכים קשה כאשר נדרס ע"י משאית ונגרמו לו נזקי גוף בדמות שבר באגן מתאונת דרכים וקטיעת גפיים מעל הברך.

נפילה במדרכה
מאמרים משפטים

פיצויים לפלסטיני שנפגע בחוליה בגבו

ש"ח פיצויים למסגר פלסטיני שנפגע בחוליה בגבו
עובד מסגריה פלסטיני שעבד בישראל הוכר כנפגע עבודה וזכה לפיצוי בגובה גיל הפרישה הישראלי (67) על בסיס 9.75% נכות בלבד וזאת בגלל ששבר בחוליה עלול להגביל את כושר העבודה שלו שוב בהמשך חייו

צרו קשר עוד היום

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

עורכת דין אריאלה גפן

מגיע
לך
פיצוי
כספי

משרד עורכי דין אריאלה גפן לוגו

רגע, לפני שאתם הולכים

אם נפגעת או נפצעת מגיע לך פיצוי כספי, השאירו פרטים לקבלת גובה הפיצוי הכספי שמגיע לכם!